5 powodów, dla których warto zastosować technologię gruntu zbrojonego
Autor: INORA sp. z o.o., publikacja: 2021-01-21
Konstrukcje oporowe z gruntu zbrojonego materiałami geosyntetycznymi wykorzystywane są w Polsce na bardzo szeroką skalę. Począwszy od inwestycji infrastrukturalnych, gdzie stanowią elementy konstrukcyjne dróg oraz linii kolejowych, aż po inwestycje prywatne, gdzie wykorzystane są do kształtowania terenu przy domach jednorodzinnych i wszelkich obiektach użyteczności publicznej (takich jak apartamentowce, hotele, obiekty sportowe itp.).
Konstrukcje oporowe z gruntu zbrojnego – główne elementy systemu
- Oblicowanie – prefabrykowane, pełne bloczki betonowe. Zewnętrzna powierzchnia elementów tworzy fakturę kamienia łamanego. Wykonane są z klasy betonu C30/37, dzięki czemu charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Konstrukcja prefabrykowanych bloczków pozwala układać je na styk, bez zaprawy, co znacznie przyśpiesza wznoszenie muru.
- Geosiatki zbrojące grunt i kotwiące oblicowanie – długość zbrojenia, wytrzymałość oraz pionowy rozstaw dobierane są indywidualnie do każdej inwestycji na podstawie warunków gruntowych i obciążenia naziomu.
- Warstwa drenażowa – warstwa przyśpieszająca odprowadzenie wody opadowej z wnętrza bloku z gruntu zbrojonego. Kształtuje się ją za pomocą keramzytu lub żwiru płukanego. Niniejsza warstwa odseparowana jest geowłókniną od materiału zasypowego (D) w celu uniemożliwienia mieszania się frakcji.
- Materiał zasypowy – niespoisty grunt, charakteryzujący się dobrymi właściwościami filtracyjnymi, zagęszczony mechanicznie.
Konstrukcje oporowe z gruntu zbrojnego – cechy charakterystyczne
1. Trwałość
Wszystkie składowe muru oporowego z gruntu zbrojonego wykonane są z wytrzymałych i trwałych elementów. Niniejsze konstrukcje spełniają wymagania polskich i europejskich norm projektowych. Z powodzeniem stosowane są w konstrukcjach poddawanych dużym, cyklicznym obciążeniom kolejowym czy samochodowym.
Konstrukcje inżynierskie z wykorzystaniem technologii gruntu zbrojonego projektowane są na okres użytkowania minimum 100 lat od momentu oddania obiektu do eksploatacji. Elementy składowe naszego systemu produkowane są w Polsce oraz w Niemczech, dzięki czemu spełniają rygorystyczne normy jakościowe oraz produkcyjne obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.
2. Niski koszt zakupu i zabudowy materiałów
Mury oporowe z gruntu zbrojonego w porównaniu do standardowych, tradycyjnych konstrukcji monolitycznych (żelbetowych) w zależności od wysokości i zakresu muru są ~40% tańsze, biorąc pod uwagę koszt zakupu materiałów oraz wykonawstwo.
W przypadku konstrukcji monolitycznych konieczne jest wznoszenie szalunków, a następnie ułożenie prętów zbrojeniowych. Dodatkowe koszty generuje zakup i samo ułożenie mieszanki betonowej. Warto również pamiętać o procesie dojrzewania betonu, tzn. o czasie, w którym beton musi pozostać w szalunku, aby nabrał odpowiedniej wytrzymałości. Wpływa to bezpośrednio na przedłużenie czasu wykonania ściany oraz wzrost kosztów. Ponadto w konstrukcjach żelbetowych uzyskanie zewnętrznej powierzchni innej niż surowa faktura betonu wiąże się z instalacją dodatkowych elementów, takich jak: panele, kafle, czy płytki kamienne, które wpływają na zwiększenie ostatecznych kosztów realizacji konstrukcji oporowej.
Podstawowe elementy i prace konieczne do wyceny w przypadku wykonywania ścian oporowych w poszczególnych technologiach:
3. Estetyka
Element licujący zewnętrzną część konstrukcji oporowej z gruntu zbrojonego ma fakturę kamienia łamanego. Dzięki temu charakteryzuje się dużymi walorami estetycznymi bez dodatkowych zabiegów. Bloczki standardowo posiadają kolor naturalnego betonu, mogą również zostać trwale zabarwione podczas produkcji na dowolny kolor wymagany przez warunki architektoniczne.
4. Łatwość wznoszenia
Budowa muru oporowego z gruntu zbrojonego nie wymaga użycia specjalistycznych maszyn budowlanych. Drobnowymiarowe bloczki betonowe dostarczane są na paletach bezpośrednio na miejsce wznoszenia muru, skąd mogą zostać ręcznie układane, mijankowo, na styk – bez jakichkolwiek zapraw i materiałów klejących. Wpływa to na szybkość wznoszenia murów.
Materiały geosyntetyczne zbrojące gruntu oraz kotwiący oblicowanie przycina się na odpowiedni wymiar bezpośrednio na budowie na podstawie szczegółowego planu instalacji dostarczanego wraz z materiałami. Do docięcia geosyntetyków wystarczą narzędzia typu sekator czy nóż tnący.
Materiał zasypowy można doprowadzić do wymaganego wskaźnika zagęszczenia przy użyciu ręcznych zagęszczarek używanych podczas standardowych robót ziemnych.
5. Dowolność formowania
Konstrukcje oporowe z gruntu zbrojonego można dowolnie kształtować. Mogą one przypominać prostoliniowe budowle, ale również można z nich tworzyć różnego rodzaju łuki i załamania. Pozwala to maksymalnie wykorzystać teren pod inwestycję, ograniczając tym samym konieczność tworzenia skarp, które docelowo zmniejszają użytkową powierzchnię działki.
Nasze biuro techniczne podejmie się realizacji projektu dostosowanego do sprecyzowanych potrzeb inwestora oraz zrealizuje kompleksowo dostawę wszelkich kluczowych elementów systemu. Dodatkowo na każdym etapie współpracy – od pierwszego zapytania ofertowego, aż po samą realizację inwestycji – gwarantujemy Państwu szerokie doradztwo i wsparcie merytoryczne ze strony kadry inżynierskiej z ponad 29-letnim doświadczeniem w projektowaniu tychże konstrukcji.